Hasta yatakları günümüzde birçok sebepten ötürü kullanılan yataklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu yatakların kullanımı günümüzde oldukça fazladır. Kişiler birçok sebepten ötürü bu yatakları kullanma gereği duyuyorlar. Yatakların günümüzde birçok fonksiyonel modeli bulunuyor Hastanelerde hastaların tedavisi için motorlu hastane yatakları kullanılmaktadır.

Elektrik ile çalışan ve hastaların bir pozisyondan diğerine hareket etmesine yardımcı olmak, hastaları yatak pozisyonuna alıp kaldırmada yardımcı olmak için kullanılabilen tıbbi bir alettir. Motorlu hastane yataklarının kullanılması, hastaların yatakta geçirdikleri süreyi azaltır, bası yaralarının oluşumunu sınırlar ve iyileşme oranlarını artırır.

Hasta Yatağı Modelleri

Motorlu hastane yatakları, hastane zemininde daha fazla hareketlilik sağlar. Ağır yaralanmaları veya hastalıkları olan hastalar, yatak pozisyonlarına girip çıkamadıkları için daha az hareket etmek zorunda kalırlar. Bu, ağrıyı azaltarak ve hareketliliği teşvik ederek iyileşme şanslarını artırır. Ek olarak, hareketi sınırlamak, iltihabı azaltarak, enfeksiyonları önleyerek ve ağrıyı azaltarak hastanın iyileşmesine yardımcı olur. Çoğu motorlu hasta yatağı pille çalışır, ancak bazıları gaz veya dizel yakıtla çalışır.

Motorlu hastane yatakları fiziksel ve ruhsal travmaların giderilmesi için kullanılmaktadır. Kırık kemikler veya sırt yaralanmaları olan hastalar, uzun süre sırt üstü yattıklarında şiddetli ağrı hissedebilirler. Bu durumlarda, motorlu bir yatak, hastanın eklemlerini serbest bırakarak ek ağrı olmadan iyileşebilmelerini sağlar. Ek olarak, uyurken bir güvenlik hissi, travma veya ameliyattan zihinsel iyileşme için çok önemlidir. Motorlu bir yatak eklemleri serbest bırakır, böylece hasta uyku döngülerini kesintiye uğratan ağrılı duruşlar hakkında endişelenmeden rahatlayabilir.

Hasta Yatakları Ne İşe Yarar?

Çoğu hastanede, belirli yaralanmaları veya hastalıkları tedavi eden fizyoterapistler veya hemşireler tarafından kullanılmak üzere en az bir motorlu yatak bulunur. Bu tıbbi aletler zamandan tasarruf sağlar, ağrıyı azaltır ve yardım almadan yataktan koltuğa geçemeyen hasta veya yaralı kişiler için etkili tedaviyi destekler.

Motorlu hastane yatakları, iyileşme sırasında maksimum konfor sağlayarak ciddi yaralanmalara veya hastalıklara sahip kişilere yardımcı olur. Yaralanma ve iyileşme süresini sınırlamak için bu yataklar kullanılıyor. Ağrıyı azaltır, hareketliliği teşvik eder ve doktorların hastaları etkili bir şekilde tedavi etmelerine yardımcı olur - onları herhangi bir tıbbi tesisin önemli bir parçası haline getirir.

Hasta Yataklarının Kullanımı

Hastane yatakları, hastaları hastalıklarının tedavisi sırasında hareketsiz hale getirmek için kullanılan mobilyalardır. Hasta bir kişiyi yatağından tedavi odasına transfer etmek için de kullanılır. Bir hastanın sağlık durumu, hastaneye kabul edilmeden önce ve taburcu olduktan sonra değerlendirilebilir. Bir hastane yatağı, normal bir yatağa göre daha düşük bir hareket sınırına sahiptir; bu, üzerinde yapılabilecek bazı yaralanmaları veya ameliyatları sınırlar. Eski zamanlarda hastane yataklarını kullanmak, bugünkü kullanımlarına kıyasla çok ilkeldi.

Modern Hasta Yatakları Teknolojisi

Günümüzde hastanelerde kullanılan modern ekipmanlar, hastaların yüzyıllar önce yaşadıklarına göre çok daha konforlu ve güvenlidir. Yatağın iki yanında metal korkuluklar, yükseklik ayarlı ayaklar ve baş desteklerinin yanı sıra yumuşak olan son zamanlarda kullanılan ekipmanlar arasında yer almaktadır. Çoğu hastane artık kayışlar ve zincirler gibi fiziksel kısıtlamalar yerine elektronik izleme sistemleri kullanıyor - bu, doktorların hastalarının sağlık koşullarıyla yapabileceklerini sınırlandırıyor. Elektronik izleme sistemleri, doktorların bir hastanın aktivitelerini yakından izlemesini mümkün kılarken aynı zamanda onları sınırlandırır. Bu duruma genel olarak bakıldığında ise  yataklarında mahsur kalan hastalar için kaza sonucu yaralanma veya ölüm riskini azalttığı görülür 

Hasta Yataklarını Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Hastane yatakları, kırık kemikleri olan veya hareketi sınırlayan diğer ağır koşullara sahip hastaları tedavi ederken eski moda yataklara göre birçok avantaj sunar. En belirgin avantajı, doktorların serbestçe hareket edemeyen hastaları yakından izlemesine izin vermesidir. Bu, evde bakım verenlerin veya akrabaların sabırsızlığından kaynaklanan ihmal veya kazalardan kaynaklanan ölüm veya yaralanma riskini azaltır.

Hastane yatakları ayrıca etrafta dolaşmaktan kaynaklanan gürültü seviyesini de azaltır. Bu, evde akrabalarına bakarken aynı zamanda hareket etmesi gereken bakıcıların üzerindeki yükü azaltır. Hastaları şiltelerde olduğu gibi birkaç dakikada bir yuvarlamak yerine hareketsiz yatarken uygulamak doktorlar ve hemşireler için daha kolay ve güvenlidir. Satın alma gücü olmayan hastalar için hasta yatağı kiralama hizmeti de alınabilmektedir.

Hasta Yataklarının Kullanmanın Önemi Nedir?

Hastane yatağı, yaralanmaları ve hastalıkları tedavi etmek için kullanılır; bu nedenle, genellikle karartılır veya rahatlık için doldurulur. Hasta genellikle hastane yatağına iyileşme pozisyonunda yerleştirilir, böylece doktorlar sağlığını izleyebilir ve iyileşmeye doğru ilerleyebilir. Ayrıca hasta üzerinde röntgen, kan nakli ve ameliyat gibi tıbbi prosedürleri gerçekleştirmek için de kullanırlar. Hastane yatağının üçüncü bir kullanımı, tedavilerinden kurtulurken hastaya dinlenme yeri sağlamaktır.

Hastane yataklarının çoğu, hastaların güvenli bir şekilde üzerlerine transfer edilebilmesi için içe doğru kavislidir. Ayrıca, yatağın baş ve ayaklarının yanında, personelin hastayı sorunsuz bir şekilde oturma pozisyonuna geçirmesine, ayağa kaldırmasına ve rahat bir şekilde uyuyabilmeleri için yatar pozisyona getirmesine izin veren korkuluklara sahiptir. Hastalar genellikle ek tedavilere tabi tutulacakları veya hastaneden taburcu edilecekleri sabaha kadar rahatça dinlenebilmeleri için geceleri yataklarına yatırılır.

Hasta yatakları günümüzde birçok alanda aktif olarak kullanılan yataklar olarak biliniyor. Yatakların kullanımı günümüzde birçok etkiye bağlı olarak avantajlı bir hizmet bütünselliğine sahiptir. Hastalara tam konforlu bir hizmet deneyimini sunan bu yataklar her açıdan sizlere mükemmel bir konfor detayı sunmayı başarıyor. https://www.sabahmedikal.com web sitesini ziyaret ederek çeşitli modellerde hasta yataklarını inceleyebilirsiniz.